ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Psychotechnika

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Psychotechnika

Badanie psychotechniczne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami  kierowca zawodowy lub kandydat na kierowcę kat. C, C+E, D zobowiązany jest do przedłożenia orzeczenia psychologicznego,  stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Badania psychologiczne kierowców


Szkoła Jazdy GSszkolenia współpracuje z psychologiem transportu specjalizującym się w przeprowadzaniu badań psychologicznych kierowców. W myśl ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2017 poz. 978, 2418, z 2018 r. poz. 138, 650, 728) badania psychotechniczne są obowiązkowe dla pracowników zatrudnionych na etacie kierowcy. Obowiązkowi regularnego poddawania się badaniom psychotechnicznym podlegają również pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach, którzy w swojej pracy wykorzystują samochód służbowy lub samochód prywatny do celów służbowych (Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy.) Badania psychotechniczne kończą się orzeczeniem psychologicznym, które jest ważne przez okres maksymalnie 5 lat od daty wykonania badania. Badania psychologiczne i psychotechniczne kierowców przeprowadzamy w siedzibie Szkoły Jazdy GSszkolenia (Marki pod Warszawą). W zależności od specyfiki szkolenia kierowców badaniu można poddać się także bezpośrednio przed zapisem na dany kurs prawa jazdy lub szkolenie zawodowe.

Psychotechnika i badania psychologiczne dla kierowców


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa badaniu pychotechnicznemu muszą się poddawać wszyscy zawodowi kierowcy. Dotyczy to zarówno dostawców i kurierów, jak i kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz osoby samozatrudnione wykonujące działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. W naszej Szkole Jazdy i Ośrodku Doskonalenia Kierowców oferujemy badania psychologiczne i testy psychotechniczne. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do:
  • kierowców zawodowych wykonujących przewóz rzeczy lub osób,
  • kandydatów na kierowców zawodowych ubiegających się o prawo jazdy kategorii C/C+E, D/D+E,
  • osób ubiegających się o ponowne wydanie prawa jazdy,
  • kierowców skierowanych przez policję z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu / środków odurzających, spowodowania kolizji drogowej lub wypadku,
  • kierowców kierujących pojazdami uprzywilejowanymi,
  • kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,
  • instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy.

Jak wyglądają badania psychotechniczne dla kierowców?


Badania psychotechniczne dla kierowców składają się z trzech etapów. Na każdym etapie badania kierowca pozostaje pod opieką wykwalifikowanego psychologa, który tłumaczy i wyjaśnia wszystkie zagadnienia, jednocześnie obserwując zachowania badanego. W ramach badań psychotechnicznych ocenie poddaje się osobowość kierowcy, jego zdolności intelektualne oraz różnego rodzaju reakcje organizmu. W praktyce wygląda to w następujący sposób:
  • Badanie osobowości kierowcy – badanie przeprowadzane w oparciu o kwestionariusz oraz rozmowę z psychologiem, który ustala jak badany zachowuje się w poszczególnych sytuacjach.
  • Diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy – badanie przeprowadzane w oparciu o testy uwagi i sprawności intelektualnej.
  • Badanie wykonywane za pomocą specjalistycznej aparatury mierzącej reakcje – badanie pomaga określić szybkość czasu reakcji, koordynację wzrokowo ruchową, widzenie w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości, a także reakcję na olśnienie.

Ile są ważne badania psychotechniczne dla kierowców?


Obowiązek przeprowadzania badań kierowców zawodowych wynika z ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Nie są to badania tożsame z badaniami przeprowadzanymi w ramach medycyny pracy, w związku z powyższym ważność badania dla wskazanych zawodów jest każdorazowo określana indywidualnie przez lekarza orzecznika. Oznacza to, że osoby zatrudnione na stanowiskach:
  • operator maszyn i urządzeń (wózki widłowe, suwnice, sprzęt budowlany – koparkoładowarki itp.),
  • kierowca samochodu służbowego,
  • osoba wykonująca inny zawód wymagający szczególnej sprawności psychoruchowej
są zobowiązani do poddawania się badaniom psychotechnicznym z częstotliwością zgodną z indywidualnym orzecznictwem lekarza orzecznika.

Badania psychologiczne i psychotechnika – Warszawa i okolice


Siedzibą naszego ośrodka są Marki pod Warszawą. Ofertę badań psychologicznych i psychotechnicznych kierujemy do wszystkich kierowców z okolicy. Przede wszystkim z terenu miasta Warszawa oraz miejscowości, takich jak Warszawa, Ząbki, Wołomin, Zielonka, Kobyłka, Marki, Sulejówek. Zapewniamy elastyczne terminy badań i przyjazną atmosferę podczas badania. Badania przeprowadza wykwalifikowany specjalista z wieloletnim doświadczeniem, co gwarantuje ich bezproblemowy i sprawny przebieg.

Sprawdź nasz cennik

Masz pytania?