ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Pomoc drogowa – czy potrzebne są licencje i tachograf?

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Pomoc drogowa Pomoc drogowa – czy potrzebne są licencje i tachograf?
Pomoc drogowa – czy potrzebne są licencje i tachograf?

Pomoc drogowa – czy potrzebne są licencje i tachograf?

26 kwietnia 2022 gsszkolenia Comments Off

Branża transportowa rozwija się z roku na rok. Wiele osób marzy o własnym biznesie, ale obawia się skomplikowanych procedur, wymaganych licencji, kurs kat c i ogromnych kosztów w tym związanych. Prowadzenie działalności z gałęzi pomocy drogowej nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jesteśmy sumienni i dbamy o marketing, to szansa na sukces jest ogromna.
Zacznijmy od podstawowego pytania: czym właściwie jest pomoc drogowa? Otóż jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej świadczącej usługi pomocy drogowej, to będziemy odpowiedzialni za transport pojazdów, które brały udział w wypadkach, kolizjach lub doznały awarii, która uniemożliwia im samodzielną jazdę. Naszym zadaniem jest dostarczenie ich do warsztatu lub w inne wyznaczone miejsce.

Pomoc drogowa – kto może świadczyć takie usługi?

Wiele osób może być zaskoczonych tą odpowiedzią, ale w Polsce ta kwestia nie jest szczegółowo regulowana. Oznacza to, że każdy kto posiada prawo jazdy kat B może świadczyć usługi pomocy drogowej. Oczywiście mogą być potrzebne dodatkowe pozwolenia i konieczne będzie dodatkowe ubezpieczenie, ale droga do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej świadczącej usługi pomocy drogowej nie jest długa.
Jeżeli nasza działalność nie będzie wykraczała poza granice Polski, to dodatkowe pozwolenia nie są obowiązkowe. Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku firm działających na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie licencji na transport międzynarodowy. W tym celu musimy udać się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego i złożyć odpowiedni wniosek. Pozwolenie otrzymujemy na okres od 2 do maksymalnie 50 lat.

Pomoc drogowa – pojazd

Pierwszą ważną kwestią jest oczywiście dopuszczalna masa całkowita naszego pojazdu. Jeżeli nie przekracza 3,5 tony to nie musimy martwić się dodatkowymi zezwoleniami. W przypadku pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, będziemy musieli uzyskać zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne.
Sama rejestracja auta na potrzeby działalności pomocy drogowej nie jest zbyt skomplikowana. Procedura jest podobna, jak przy rejestracji samochodu osobowego, ale kwota, którą musimy przygotować jest nieco wyższa.
Jeśli chcemy zarejestrować takie auto, to musi ono jeszcze spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim jego kabina powinna być pomalowana za żółto lub przynajmniej musi mieć widoczny żółty pas na karoserii. Niezbędnym wyposażeniem będzie oczywiście hak holowniczy i sygnalizator świetlny na dachu.

Pomoc drogowa – tachograf

Oczywiście świadczenie usług związanych z transportem nakłada na nas obowiązek stosowania tachografu, ale w przypadku pomocy drogowej jest od tego wyjątek. Jeżeli transport odbywa się w promieniu 100 km od bazy, to nie musimy korzystać z tachografu. Warto zaznaczyć, że jeśli transport odbywać się będzie powyżej promienia 100 km, to należy włączyć tachograf już na początku trasy. Przepisy nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczające 3,5 tony. W takiej sytuacji nie korzystamy z tachografu w ogóle.

Rejestracja działalności gospodarczej

Osoby, które planują świadczyć usługi pomocy drogowej muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą jako firma przewozowa lub transportowa. W Polsce konieczne będzie uzyskanie pozwolenia dla przewoźnika drogowego. Taki dokument dostaniemy w Urzędzie Miasta na czas nieokreślony. Powinien posiadać go właściciel firmy lub przynajmniej jeden z pracowników.

Podsumowanie

Rozpoczęcie działalności świadczącej usługi pomocy drogowej nie jest trudne, ale wymaga od nas poznania i odpowiedniej interpretacji zapisów prawa. Nie wystarczy tylko przystosowany samochód i chęć do pracy. Nieodpowiednie przygotowanie może nas kosztować sporo stresu i pieniędzy, więc warto zagłębić się w temat. Niestety nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ tu wszystko zależy od wielu czynników.