ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Czego dotyczy prawo jazdy kategorii A?

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Motocykle Czego dotyczy prawo jazdy kategorii A?
prawo jazdy na motocykl

Czego dotyczy prawo jazdy kategorii A?

6 maja 2022 gsszkolenia Comments Off

Kursy na prawo jazdy kategorii B, czyli uprawniające do prowadzenia samochodów osobowych lub dostawczych są najpopularniejsze, ale nie słabnie zainteresowanie Polaków motocyklami. W ostatnich latach to zainteresowanie wręcz wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta również zainteresowanie zdobywaniem uprawnień do ich prowadzenia. Potrzebne jest do tego prawo jazdy kategorii najniższej, czyli A i jeśli ktoś takiego potrzebuje, powinien wiedzieć, jak przygotować się do uzyskania takich uprawnień.

Jakie wymogi musi spełniać przyszły kierowca motocykla?

Wiatr we włosach, przygoda, adrenalina – z tym się kojarzy jazda na motocyklu. Ustawodawców to jednak nie interesuje, oni muszą myśleć o bezpieczeństwie ruchu drogowego i w związku z tym nie każdy może otrzymać uprawnienia do jazdy motocyklem. Same egzaminy zresztą okazują się nader często trudniejsze do zdania aniżeli egzaminy na prawo jazdy na samochód.

Ubieganie się o prawo jazdy na samochód można rozpocząć od pełnoletności, czyli po ukończeniu 18. roku życia, ale prawo jazdy na motocykl ma wyższe wymagania. Samochód zapewnia podczas jazdy pewną ochronę, ma karoserię, a dodatkowo poduszki powietrzne. Motocykliści są takiej ochrony pozbawieni, dlatego powinni cechować się większą rozwagą i doświadczeniem, a te najczęściej są zdobywane po przeżyciu większej ilości lat.

Podstawowym kryterium do ubiegania się o prawo jazdy kat. A jest ukończenie 24. roku życia. Na szczęście dla pasjonatów okres oczekiwania na zdobycie uprawnień można skrócić i to nawet znacznie. Wystarczy mieć bowiem ukończone 20 lat, ale trzeba przynajmniej od lat dwóch mieć prawo jazdy kategorii A2.

prawo jazdy kategorii A

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii A i czego dotyczą uprawnienia?

Posiadacz prawa jazdy kategorii A jest uprawniony nie tylko do kierowania motocyklem. Może również kierować trójkołowcem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową, ale jej masa nie może przekraczać o więcej niż 100 kg masy motocykla. Ponadto prawo jazdy na motocykl uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM, a więc skuterami i motorowerami, a także lekkimi quadami, czyli czterokołowcami.

Ubieganie się o prawo jazdy kategorii A nie odbiega od ubiegania się o prawo jazdy w innych kategoriach. Kandydat na kierowcę musi na początku wyrobić sobie w Wydziale Komunikacji przy Starostwie lub Urzędzie Miasta numer PPK (Profil Kandydata na Kierowcę). Aby uzyskać taki numer, trzeba złożyć wniosek ze zdjęciem wraz z orzeczeniem lekarskim informującym o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Następnie trzeba odbyć kurs na prawo jazdy kategorii A, który zawiera 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zajęć praktycznych, czyli jazdy na motocyklu po placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. Następnie trzeba przejść tzw. egzamin wewnętrzny, a dopiero po nim zapisać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na egzamin państwowy.

Analogicznie do innych kategorii podchodzi się również do egzaminu państwowego. Najpierw trzeba zdać test, do którego można się stosunkowo łatwo przygotować, gdyż szkoły nauki jazdy mają dostęp do pełnej bazy testów. Dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego można być dopuszczonym do egzaminu praktycznego, który zazwyczaj będzie wyzwaniem znacznie większym. Niepewni siebie przyszli kierowy motocykli mogą dla lepszego przygotowania wykupić jazdy doszkalające.