ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Egzamin na prawo jazdy kategorii A

egzamin na prawo jazdy kategorii A

Egzamin na prawo jazdy kategorii A

17 sierpnia 2022 gsszkolenia Comments Off

Jeżeli jesteś fanem pojazdów jednośladowych z pewnością obiło Ci się o uszy cokolwiek związanego z tą frazą.  Wyżej wspomniana kategoria prawa jazdy uprawni Cię do jazdy na motocyklu bez ograniczeń dotycz dotyczących pojemności silnika i mocy pojazdu. Aby móc spełnić swoje marzenia o mknięciu z wiatrem we włosach przez drogi na własnym motocyklu, musisz solidnie przygotować się do zdania egzaminu. W poniższym artykule przybliżę informacje związane z tym zagadnieniem.

Przebieg egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii A

Egzamin uprawniający Cię do legalnego poruszania się po drodze, niezależnie od kategorii którą wybierzesz będzie składał się z części podstawowej i specjalistycznej. W Twoim wypadku będzie to egzamin na prawo jazdy kategorii A(spośród 12 możliwych). Z zakresu specjalistycznego czekać Cię będzie 12 pytań, z podstawowego zaś 23. Długość całego egzaminu to 25 minut. Oznacza to, że na pytania zamknięte(podstawowe) będziesz mieć po 15 sekund. Odpowiedzi na część rozszerzoną to 50 sekund. Kurs prawa jazdy kategorii A jest dostępny dla każdego po ukończeniu 24 roku życia.

Maksymalna ilość punktów do zdobycia, to 74 punkty. Minimalna ilość, która pozwoli Ci zaliczyć wynosi 68 punktów. Ze względu na niewielką ilość czasu warto solidnie przygotować się do pisania testów. Pozwoli to zaoszczędzić stres i pieniądze, które trzeba dopłacać, aby móc podejść do zdawania ponownie. Na szczęście egzamin na prawo jazdy kategorii A nie jest stosunkowo kosztowny.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii A

Egzamin praktyczny odbędzie się na placu manewrowym. Pierwszą czynnością którą będziesz musiał wykonać, to przygotowanie do jazdy oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Zostaną wylosowane dwa pytania z tej kategorii. Może być to sprawdzanie działania świateł, poziomu płynu czy sprawności sygnału dźwiękowego. Do wykonania tego zadania poprawnie musisz potrafić wskazać miejsce uzupełniania: płynów hamulcowych i oleju silnikowego.

Drugie wylosowane zadanie będzie wymagało od Ciebie znajomości następujących zagadnień: działanie świateł drogowych, działanie świateł mijana, działanie świateł pozycyjnych(oświetlających tablice rejestracyjne), działanie światła stop, działanie światła kierunkowskazu(migacza). Następnie należy sprawdzić stan łańcucha i przejść do kolejnej czynności. Drugi segment to wyruszenie w drogę po placu manewrowym. Egzaminator zwróci uwagę na zapięty kask i odpowiedni ubiór. Wsiadamy na pojazd, ustawiamy lusterka, sprawdzamy elementy odpowiedzialne za sterowanie motocyklem. Przed wyruszeniem rozglądamy się na boki. Po upewnieniu się, że droga jest wolna delikatnie i w miarę naszych możliwości płynnie ruszamy.

Teraz czekać Cię będzie jazda po  torze. Najpierw będzie to dwukrotny przejazd między pięcioma pachołkami a następnie pięciokrotny przejazd po “ósemce” Trzeci element, który musisz zaliczyć to ruszanie i wjeżdżanie pod wzniesienia. Warto dodać, że podczas wjeżdżania motocykl nie będzie mógł cofnąć się o więcej niż 20cm. Z pewnością jest to element wart poświęcenia czasu na treningach przygotowawczych. Hamowanie awaryjne jest następnym wyzwaniem z którym przyjdzie Ci się zmierzyć podczas egzaminu na prawo jazdy.

Musi zostać wykonane przy prędkości min. 50 km/h. Wykonanie go może zostać zlecone na placu manewrowym jak i podczas jazdy wśród ruchu ulicznego. Jazda w ruchu ulicznym sprawdzi Twoje kompetencje w zakresie: wymijania, wyprzedzania, hamowania awaryjnego, zmieniania pasa ruchu. Zaliczenie będzie trwać 25 minut a egzaminator będzie poruszać się na osobnym pojeździe. Polecenia będą przekazywane drogą radiową, bądź innym ustalonym sposobem.