ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Egzamin na prawo jazdy kategorii B

egzmin na prawo jazdy kategorii B

Egzamin na prawo jazdy kategorii B

17 sierpnia 2022 gsszkolenia Comments Off

Zastanawiasz się, jak wygląda test na prawo jazdy kategorii B? Składa się on z dwóch różniących się od siebie części – teoretycznej oraz praktycznej. Oczywiście, tylko pozytywne zaliczenie każdej z nich pozwoli Ci zdobyć uprawnienia kierowcy. Dziś przybliżymy Ci nieco, jak taki egzamin wygląda. Omówimy zasady rządzące zarówno jego częścią teoretyczną, jak i praktyczną, dzięki czemu przebieg egzaminu nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem.

Przebieg egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B

Egzamin teoretyczny kat B to pierwsza część testu, jaką będziesz musiał zaliczyć, aby stać się kierowcą. Poprawne zaliczenie części teoretycznej pozwoli Ci na przystąpienie do praktycznego etapu egzaminu na prawo jazdy.

Teoretyczna część egzaminu odbywa się w sali komputerowej – otrzymasz swoje własne stanowisko pracy. Egzamin będziesz zdawał przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania komputerowego, lecz nie ma powodów, byś się niepokoił. Jest on naprawdę prosty w obsłudze – poradzisz sobie z nią nawet, jeśli na co dzień nie korzystasz z komputerów. 

Sam test na prawo jazdy kategorii B w części praktycznej składa się natomiast z 32 pytań dotyczących wiedzy, którą poznałeś podczas kursu prawa jazdy, 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, natomiast 12 pytań będzie dotyczyło konkretnie tej kategorii prawa jazdy, z której zdajesz egzamin – czyli w Twoim przypadku kategorii B. Pytania z wiedzy podstawowej podzielone są na trzy kategorie:

  1. Pytania dot. sytuacji o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa drogowego (4 podstawowe, 2 specjalistyczne)
  2. Pytania dot. sytuacji o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa drogowego (6 podstawowych, 4 specjalistyczne)
  3. Pytania dot. Sytuacji o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa drogowego (10 podstawowych, 6 specjalistycznych)


W przypadku poprawnej odpowiedzi na pytania z pierwszej kategorii otrzymasz 1 punkt, z drugiej – 2 punkty, a z trzeciej – 3  punkty. Na pytania podstawowe odpowiadasz po prostu klikając “tak” lub “nie”. Z kolei w przypadku pytań specjalistycznych, wybierasz jedną z trzech dostępnych opcji.

Egzamin teoretyczny kat.B zaliczysz, jeśli zdobędziesz przynajmniej 68 z możliwych 74 punktów. Na odpowiedź na wszystkie 32 pytania masz łącznie 25 minut.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B

Kiedy już zaliczysz część teoretyczną, czekać na Ciebie będzie egzamin praktyczny kat. B. Składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich przeprowadzana zostanie na placu manewrowym, druga już na aktywnie użytkowanej drodze publicznej.

Test na prawo jazdy kat. B  w części praktycznej sprawdza Twoje rzeczywiste umiejętności obsługi samochodu. W jego trakcie:

  • Otrzymasz dwa zadania dotyczące sprawdzenia stanu technicznego pojazdu
  • Przygotujesz pojazd do jazdy, między innymi ustawiając w odpowiedniej pozycji lusterka, czy też po prostu zapinając pasy
  • Wykonasz określone zadania na placu  manewrowym – mowa tu między innymi o jeździe po łuku, czy ruszaniu na wzniesieniu.
  • Wreszcie, wykonasz polecenia instruktora w sytuacji autentycznego ruchu drogowego. Może on nakazać Ci wykonanie określonych manewrów, by sprawdzić, jak radzisz sobie z ocenianiem ryzyka na drodze i ocenić Twoje zachowanie podczas jazdy.

Ta część egzaminu trwa nieco dłużej, bo zazwyczaj około 40 minut. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie wykonasz pozytywnie wszystkie zadania, egzaminator może zakończyć go wcześniej (musi on jednak trwać przynajmniej 25 minut). Zdając egzamin praktyczny kat. B, zaliczasz jednocześnie cały test. Pozostanie Ci jedynie wnieść w odpowiednim Wydziale Komunikacji opłatę za wydanie prawa jazdy – dokument uzyskasz w ciągu 2 tygodni.  Zawsze w następnym kroku można rozważyć kurs na prawo jazdy kategorii B+E gdyż sama jazda z przyczepką może w przyszłości nam się przydać.