ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Samochód dostawczy, ciężarowy, TIR – rodzaje

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Poradniki Samochód dostawczy, ciężarowy, TIR – rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nadwozi samochodów ciężarowych. Różnią się one funkcjonalnością i możliwością zastosowania.

Samochód dostawczy, ciężarowy, TIR – rodzaje

31 maja 2022 gsszkolenia Comments Off

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nadwozi samochodów ciężarowych. Różnią się one funkcjonalnością i możliwością zastosowania. Musimy zatem dobrze zastanowić się nad wyborem i odpowiedzieć sobie na pytanie „Do czego potrzebny jest mi ten samochód?”. Z tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje samochodów ciężarowych, jakie jest ich zastosowanie, a dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

 

Kto może prowadzić samochód dostawczy i ciężarowy?

Dobra wiadomość jest taka, że samochód dostawczy może prowadzić osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B. Oznacza to, że masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. W takich przypadkach świetnie sprawdzają się popularne busy, które mogą bez problemu przewozić różnego rodzaju towary.

Jeżeli zależy nam na prowadzeniu pojazdu, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony, to musimy wybrać się na kurs prawa jazdy kat. C, a następnie zdać egzamin. Nie będzie nas to jednak uprawniało do prowadzenia autobusu, ale możemy stworzyć zestaw, w którym dopuszczalna masa całkowita samochodu przekracza 3,5 tony oraz lekkiej przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg.

Jeśli natomiast chcielibyśmy, aby przyczepa w tym zestawie mogła przekraczać 750 kg, to musimy udać się na kurs prawa jazdy kat. C+E i zdać odpowiedni egzamin, który nada nam takie uprawnienia.

 

Najpopularniejsze typy samochodów ciężarowych

Dla lepszego zrozumienia rodzajów nadwozi w samochodach ciężarowych warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się najpopularniejszym typom tych pojazdów. Na drogach najczęściej spotkamy samochody chłodnie, izotermy, kontenery z widną, skrzyniowe, skrzynia z plandeką i firana. Ich przestrzeń ładunkowa zazwyczaj nie przekracza 50 metrów sześciennych, a ładowność to od kilku do kilkunastu ton i zależna jest od ilości osi.

 

Samochód dostawczy o masie całkowitej do 3,5 tony

Samochody dostawcze o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony to często widywane na drogach busy. Ich ogromną zaletą jest to, że można poruszać się nimi posiadając wyłącznie prawo jazdy kategorii B. Często są pierwszym wyborem np. przy dostawach do sklepów, ponieważ ich niewielki rozmiar pozwala na sprawne przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej.

Mimo niewielkich rozmiarów są w stanie zmieścić nawet 12 europalet, choć starsze typy tych pojazdów mieściły ich tylko 8. Długość powierzchni do załadunku wynosi najczęściej 6 metrów, a ładowność raczej nie jest większa niż 1,5 tony.

 

Plandeka

W Polsce i Europie najczęściej spotkamy właśnie samochody ciężarowe z nadwoziem typu plandeka. Są one bardzo uniwersalne, a załadunek jest niezwykle wygodny, ponieważ można go ładować z każdej strony. Konstrukcję stanowi rama, do której przymocowane są aluminiowe lub stalowe podłużnice. Plandeka napinana jest równomiernie na całą konstrukcję. Czasami stosuje się też dodatkowe zabezpieczenia w postaci siatki stalowej, ponieważ plandeka narażona jest na uszkodzenia i kradzieże.

 

Chłodnie

Chłodnie to po prostu samochody ciężarowe, które przystosowane są do przewożenia towarów w niskich temperaturach. Jest to klasyczny ciągnik siodłowy z naczepą. Najczęściej transportowane są w nich mrożone produkty spożywcze, leki czy materiały medyczne. Zazwyczaj temperaturę można ustawiać nawet do -30 stopni Celsjusza.

Jego ładowność oscyluje zazwyczaj w granicach 22 ton, czyli może to być mniej więcej od 3 do 33 europalet. Przestrzeń ładunkowa to maksymalnie 92 m3, szerokość naczepy to 2,6 metra, a długość 13,6 meta.

 

Cysterny

Cysterna jest samochodem ciężarowym przystosowanym do przewożenia gazu, cieczy lub ciał stałych, które nie mogą być transportowane w inny sposób. Zbiornik może być połączony z pojazdem na stałe lub czasowo. Materiały szczególnie niebezpieczne przewożone są w zamkniętych hermetycznie cysternach. Ładowność zależna jest od rodzaju substancji, która jest przewożona, ale czasem wynosi nawet 29 ton.

 

Specjalne samochody ciężarowe

Samochody ciężarowe specjalizowane są przystosowane do transportowania nietypowych materiałów. Mogą mieć one niestandardowy kształt, formę czy właściwości. Takie specjalne samochody ciężarowe to np. wywrotka czy żuraw. Dla każdego z takich pojazdów są odrębne ograniczenia ładowności i wymiarów.