ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Jak bezpiecznie jeździć samochodem z tylnym napędem?

  Jesteś tutaj
 • Home
 • Poradniki Jak bezpiecznie jeździć samochodem z tylnym napędem?
Jak bezpiecznie jeździć samochodem z tylnym napędem?

Jak bezpiecznie jeździć samochodem z tylnym napędem?

19 lipca 2022 gsszkolenia Comments Off

Jak bezpiecznie jeździć samochodem z tylnym napędem?

Większość ludzi wie, jak prowadzić samochód z napędem na przednie koła. Ale prowadzenie samochodu z tylnym napędem może być nieco bardziej skomplikowane. Istnieje kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać. W tym artykule damy Ci kilka wskazówek, jak zrobić to bezpiecznie.

 1. Zacznij od nauki podstaw
 2. Zapoznaj się z samochodem
 3. Na początku jedź powoli
 4. Używaj właściwego biegu
 5. Płynnie hamuj
 6. Trzymaj ręce na kierownicy
 7. Prędkość dopasuj do warunków atmosferycznych

Zacznij od nauki podstaw

Nauka podstaw jest kluczowa, jeśli chodzi o prowadzenie jakiegokolwiek samochodu. Upewnij się, że wiesz, jak obsługiwać samochód, zanim zaczniesz jeździć po ulicy. Obejmuje to wiedzę, jak uruchomić silnik, zmieniać biegi i bezpiecznie hamować. Równie ważne jest poznanie przepisów ruchu drogowego. To wszystko jest elementem zaliczenia egzaminu na prawo jazdy kat. B, więc dobrze się do tego przygotuj.

Zapoznaj się z samochodem

Zanim zaczniesz jeździć, ważne jest, aby zapoznać się ze swoim samochodem. Oznacza to, że wiesz, gdzie są wszystkie elementy sterujące i jak działają. Dobrym pomysłem jest również przeczytanie instrukcji obsługi, aby lepiej zrozumieć swój samochód. Wiele informacji można znaleźć w internecie, więc jeśli nie jesteś pewny, to nie bój się szukać. Na pewno znajdziesz fora i grupy właścicieli samochodu, który posiadasz.

Na początku jedź powoli

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć samochodem z napędem na tylne koła, ważne jest, aby nie przesadzać z prędkością. Wolniejsza jazda daje czas na przyzwyczajenie się do samochodu i jego obsługi. Nie powinieneś jechać zbyt szybko, gdy dopiero zaczynasz. Pamiętaj też, że szybka jazda generuje większe ryzyko poważnego wypadku, ponieważ masz znacznie mniej czasu na reakcję. Uwierz, nie warto ryzykować.

Używaj właściwego biegu

Podczas jazdy samochodem z napędem na tył ważne jest, aby odpowiednio używać biegów. Zapewnia to, że samochód ma wystarczająco dużo mocy, aby poruszać się do przodu. Pomaga to również zapobiec poślizgowi samochodu. Uważaj też na zmianę biegów w zakręcie. Jeszcze przed wejściem w zakręt powinieneś ocenić i dostosować odpowiednią prędkość oraz bieg.

Płynne hamowanie

Kiedy musisz hamować, rób to płynnie. Nagłe hamowanie może spowodować poślizg samochodu. Jeśli zauważysz, że hamujesz zbyt mocno zluzuj pedał i spróbuj ponownie. Płynne hamowanie pomaga również zapobiegać zużyciu hamulców. Bądź szczególnie ostrożny podczas deszczowej pogody. W takiej sytuacji lepiej zdjąć nogę z gazu, a hamowanie rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Trzymaj ręce na kierownicy

Podczas jazdy należy zawsze trzymać obie ręce na kierownicy. Daje to większą kontrolę nad samochodem. W nagłych wypadkach będziesz mógł szybciej zareagować, jeśli będziesz miał obie ręce na kierownicy. Oprócz tego znacznie lepiej poczujesz to, co dzieje się z przednimi kołami.

Prędkość dopasuj do warunków atmosferycznych

Podczas jazdy w zimie ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki drogowe i odpowiednio dostosować prędkość. Zbyt szybka jazda może doprowadzić do poślizgu i utraty kontroli, natomiast zbyt wolna może spowodować utratę przyczepności. Samochody z tylnym napędem są szczególnie podatne na poślizgi na oblodzonych drogach, dlatego należy zachować ostrożność prowadząc je w zimowej aurze. Jednakże, dostosowując prędkość do warunków panujących na drodze, możesz zapewnić sobie bezpieczną i udaną podróż.

Stosując się do tych wskazówek, możesz zapewnić sobie bezpieczne i przyjemne doświadczenia podczas jazdy samochodem z napędem na tylne koła. Pamiętaj, aby na początku jeździć powoli i dobrze poznać swój samochód. Przy odrobinie praktyki, w krótkim czasie staniesz się profesjonalistą!