ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Czym jest tachograf cyfrowy?

tachograf cyfrowy

Czym jest tachograf cyfrowy?

21 marca 2023 gsszkolenia Comments Off

Czas pracy, a także zachowanie kierowców zawodowych w miejscu pracy są ściśle kontrolowane. Dotyczy to przede wszystkim bezpieczeństwa na drogach publicznych oraz dobro pracowników zatrudnionych w firmach transportowych. Dlatego też urządzenia takie jak tachografy cyfrowe są przede wszystkim głównym narzędziem do rejestracji najważniejszych funkcji pojazdów ciężarowych w długich okresach czasu.

Tachograf cyfrowy- opis

Tachograf cyfrowy to specjalne urządzenie pomiarowe, które musi być zamontowane we wszystkich pojazdach o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to samochodów dostawczych, ciężarowych oraz samochodów osobowych jeśli przewożą więcej niż dziewięć osób. Wyjątkiem są pojazdy rolnicze i leśne. Mimo swojej wagi nie muszą one być wyposażone w tachograf. Zadaniem urządzenia jest rejestrowanie przebytej drogi, a także czas pracy kierowcy. Zapisy te mogą być wykorzystane do sprawdzenia, czy kierowca przestrzega obowiązkowych okresów odpoczynku podczas jazdy. Na podstawie tych zapisów, a także pomiarów nakładane są poważne kary za nieprzestrzeganie prawa o czasie pracy. W związku z tym minimalizuje się wypadki i zdarzenia drogowe. Główną przyczyną wypadków drogowych jest bowiem poważne zmęczenie. Pamiętajmy, że musimy posiadać prawo jazdy kategorii C aby móc prowadzić taki pojazd.

Warto podkreślić w tym przypadku, że nowoczesne tachografy cyfrowe to urządzenia, które zapisują wszystkie informacje na nośniku danych, takim jak karta chipowa lub dysk twardy. W tym przypadku ryzyko manipulacji jest znacznie ograniczone, ponieważ na zapisane dane trudno jest wpłynąć. Modele cyfrowe są między innymi łatwiejsze w obsłudze, a także dokładniejsze. Montowane są na lub nad deską rozdzielczą i wyglądają jak radio samochodowe.

Tachograf posiada wyświetlacz, który pokazuje aktualne informacje. Aby go aktywować, kierowca musi włożyć kartę kierowcy. Nie da się ukryć, że korzystanie z tachografów cyfrowych ma swoje zalety. Nowoczesna technologia charakteryzuje się przede wszystkim stabilnością czy też niezawodnością. Wszystkie dane są zdalnie przesyłane do zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i tam przechowywane. Na podstawie tych danych generowane są raporty. To znacznie odciąża kierowców i tym samym pozwala lepiej monitorować przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Tachograf cyfrowy w busie- czy jest obowiązkowy?

Karta kierowcy jest obowiązkowym dokumentem dla wszystkich kierowców wykonujących transport drogowy pojazdami wyposażonymi w tachograf cyfrowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz pojazdy przeznaczone do przewozu więcej niż dziewięciu osób, łącznie z kierowcą, muszą być wyposażone w tachograf. W ciągu kilku lat (dokładnie do 2026 r. zgodnie z zapisami pakietu mobilności) obowiązek ten będzie dotyczył również busów (pojazdów o masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony). W momencie prowadzenia pojazdu z naczepą lub przyczepą obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy kategorii C+E.

W związku z tym data 1 lipca 2026 roku zrewolucjonizuje transport lekki. Obecnie tzw. kierowcy autobusów nie podlegają normom czasu pracy kierowców. Z pewnością wprowadzenie obowiązkowych tachografów dla busów nie będzie miało żadnego wpływu na cenę tego typu usługi transportowej.

Tachograf VDO- co oznacza?

VDO to niemiecka marka. Produkuje oprócz elektroniki także pełną game produktów do tachografów, zarządzania danymi i telematyki.

Tachograf VDO stale wyświetla pozostały czas jazdy i okresy odpoczynku dla kierowcy. Oznacza to, że kierowcy ciężarówki zawsze będą wiedzieć, jak długo mają jeszcze przerwę, jak długa musi być ich następna przerwa i jak daleko mogą jechać po przerwie.

Nowoczesne tachografy VDO zużywają mniej prądu i są łatwiejsze do odczytania za pomocą wyświetlacz z czarnym tłem, który umożliwia wyświetlenie czytelnych informacji również przy rażącym słońcu. Warto dodać, że VDO w nowych modelach, wersjach rozszerzyło zakres komunikacji pomiędzy tachografem a telefonem.