ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Jak się długo czeka na prawo jazdy w 2023 roku?

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Poradniki Jak się długo czeka na prawo jazdy w 2023 roku?
jak długo czeka się na prawo jazdy

Jak się długo czeka na prawo jazdy w 2023 roku?

18 października 2023 gsszkolenia Comments Off

Uzyskanie prawa jazdy staje się symbolem wolności i niezależności dla wielu osób. Ale ile trzeba czekać na wydanie tego upragnionego dokumentu po zdanym egzaminie na prawo jazdy w 2023 roku? Sprawdźmy to i dowiedzmy się jak długo się czeka na prawo jazdy.

Ile się czeka na prawo jazdy po zaliczonym egzaminie?

Po pozytywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy, kierowca zazwyczaj czeka około 2 tygodnie na odbiór prawa jazdy. Czas oczekiwania na prawo jazdy jest zależny od urzędu, w którym złożony był wniosek o wydanie prawa jazdy, oraz od efektywności Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. W przypadku zdać przeprowadzanego w ośrodku ruchu drogowego, dokument prawa jazdy jest wysyłany do urzędu, skąd kierowca musi go odebrać.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru?

Sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru, można poprzez odwiedzenie strony internetowej odpowiedniego WORD. W zakładce “Wynik egzaminu” powinny pojawić się informacje o odbiorze prawa jazdy. Należy pamiętać, że odbiór dokumentu możliwy jest tylko po upływie niezbędnego czasu oczekiwania.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja z prawem jazdy kategorii C lub prawem jazdy kategorii C+E. W takich sytuacjach obowiązkowym jest przede wszystkim posiadanie prawa jazdy kategorii B aby móc starać się kolejne kategorie.

Wydanie prawa jazdy z opóźnieniem?

Opóźnienia w wydaniu prawa jazdy mogą wynikać z wielu przyczyn. Przede wszystkim, mogą być związane ze skomplikowaną procedurą związaną z wyrobieniem prawa jazdy, a także z ewentualnymi błędami popełnionymi podczas wypełniania wniosku o wydanie prawa jazdy. W każdym przypadku zaleca się kontakt z urzędem, aby dowiedzieć się o aktualnym czasie oczekiwania na prawo jazdy.

Prawo jazdy i co dalej?

Po otrzymaniu prawa jazdy, kierowca uzyskuje uprawnienia do kierowania pojazdami. Powinien także pamiętać o konieczności zawarcia ubezpieczenia OC, bez którego pojazd nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Zaliczenie egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek drogi każdego kierowcy.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Od 2021 roku, kierowcy mogą korzystać z tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Pozwala ono na kierowanie pojazdem tuż po zaliczeniu egzaminu, bez konieczności czekania na wydanie dokumentu. Prawo jazdy w aplikacji jest ważne przez 180 dni roboczych, dając wystarczająco dużo czasu na odbiór prawo jazdy w urzędzie.

Jeżeli już wiemy jak długo czeka się na prawo jazdy to tak naprawdę pozostało nam tylko i wyłącznie bezpiecznie podróżować.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi poradami: