ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Jak zostać kierowcą tira?

jak zostać kierowcą tira

Jak zostać kierowcą tira?

20 grudnia 2022 gsszkolenia Comments Off

Kierowanie pojazdów to dla wielu osób nie tylko hobby, ale również patent na ciekawą i atrakcyjną pracę. W obecnych czasach jest bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców, którzy specjalizują się nie tylko w kierowaniu samochodów osobowych, ale również tirów. Aby uzyskać uprawnienia do kierowania tirem, należy jednak spełnić kilka obligatoryjnych procedur. Choć nie są one szczególnie skomplikowane, to należy o nich pamiętać, gdyż bez nich niemożliwe będzie uzyskanie pracy w tej branży.

Kierowca tira – krok po kroku

Wiele firm transportowych poszukuje rzetelnych kierowców, którzy poradzą sobie w wymagającej pracy z tirami. Zarobki w tej branży są relatywnie atrakcyjne, dzięki czemu ludzie coraz chętniej starają się o zdobycie uprawnień do kierowania tym pojazdem. Pierwszym krokiem, jaki trzeba spełnić, aby starać się o zostanie profesjonalnym kierowcą, jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Jego zdobycie nie jest specjalnie trudne i umożliwia ono prowadzenie pojazdów o masie powyżej 3500 kilogramów. W zdobyciu uprawnień do jazdy tirem nierzadko obligatoryjne jest również prawo jazdy C+E. Dokument ten świadczy o wysokim profesjonalizmie kierowcy, dzięki czemu umożliwia mu prowadzenie nawet szczególnie wymagających pojazdów z przyczepą.

Kolejnym krokiem w uzyskaniu pozwolenia na kierowanie tirem jest przejście przez badania lekarskie oraz kontrole, które potwierdzą, że dany kandydat jest odpowiednią osobą do zatrudnienia. Osoba aplikująca na to stanowisko musi odbyć też specjalne badania psychologiczne, które dowiodą, że jest ona zdolna do wykonywania tak wymagającego zawodu. Podczas procesu rekrutacyjnego brany pod uwagę jest oczywiście również wiek – zgodnie z polskim prawem pracę tę mogą podejmować tylko pełnoletnie osoby.

Jakie uprawnienia będą nam potrzebne?

Zostanie profesjonalnym kierowcą tira to wbrew pozorom relatywnie trudne zadanie. Oprócz posiadania prawa jazdy w kategorii C albo C+E trzeba również zdobyć inne uprawnienia, które potwierdzą, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z kierowaniem większych pojazdów. Odpowiednia kategoria prawa jazdy to dopiero połowa sukcesu, albowiem niezbędnym uprawnieniem jest także świadectwo kwalifikacji zawodowej. Wiele osób nie wie, czym jest ten dokument i w jaki sposób można go zdobyć. W rzeczywistości zdobycie tego uprawnienia nie jest szczególnie skomplikowane i większość osób bez trudu powinno poradzić sobie z uzyskaniem tego dokumentu.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej to potwierdzenie, iż dana osoba jest zdolna do kierowania tirami. Dokument ten jest wydawany na pięć lat, a jego otrzymanie jest możliwe po skutecznym zdaniu egzaminu państwowego. Co pięć lat kierowcy są zobligowani do uczestnictwa w specjalnych szkoleniach, które trwają 35 godzin. Uczestnictwo w nich jest absolutnie obowiązkowe i wszyscy kierowcy tirów muszą przez nie przebrnąć. Co więcej, kierowcy mają możliwość uczestnictwa w specjalnych kursach, dzięki którym mogą pozyskać przydatną wiedzę ułatwiającą im kierowanie pojazdów. Aby poszerzać swoje kompetencje i nabywać nowe umiejętności, warto skorzystać przede wszystkim z kursu wstępnego uzupełniającego i kursu wstępnego uzupełniającego przyspieszonego. Są one skrojone pod kierowców, którzy chcą uzyskać uprawienia do przewożenia rzeczy.

Pomimo że zostanie kierowcą tira nie zalicza się do szczególnie prostych zadań, to odrobina chęci i nauki wystarczy, aby uzyskać obowiązkowe uprawnienia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zawód ten nie jest przeznaczony dla wszystkich. Oprócz odpowiedniego wykształcenia należy również wyróżniać się silną psychiką i wzorową koncentracją.