ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Poradniki Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego
certyfikat kompetencji zawodowych

Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego

23 lipca 2022 gsszkolenia Comments Off

Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika drogowego, jest dokumentem niezbędnym dla każdej osoby, która planuje zostać przedsiębiorcą z branży transportu drogowego. Wspomniany certyfikat jest również wymagany od osób, które zarządzają wszystkimi operacjami transportowymi w przedsiębiorstwie o wspomnianym profilu. Certyfikat Kompetencji Zawodowych (w skrócie CKZ), jest wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego. Jednak, aby go otrzymać należy zdać odpowiednie egzaminy. Jaki jest koszt takiego certyfikatu? Na czym polega egzamin w ITS? Czy są jakieś testy, które pomagają w zdaniu egzaminu na CKZ?

Jaki jest koszt Certyfikatu Kompetencji Zawodowych?

Sam koszt uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w ITS, nie jest wysoki. Koszt samego egzaminu, o którym za chwilę, to wydatek 500 zł, a 300 zł to koszt wydania samego certyfikatu. Jednak powyższe koszty dotyczą tylko wydatków ponoszonych w Instytucie Transportu Drogowego i obejmują jedynie sam egzamin oraz wydanie stosownego dokumentu.

Warto jednak skorzystać z kursu przygotowawczego, który nie jest obowiązkowy. Kursy przygotowawcze, są realizowane przez różnego rodzaju prywatne ośrodki szkoleniowe i dzięki nim zdecydowanie łatwiej zdać egzamin końcowy. W ofercie wielu ośrodków są dostępne kursy stacjonarne oraz kursu online. Cena za kurs na Certyfikat Kompetencji Zawodowych, wahają się od ok. 1300 do nawet 2400 złotych. Sam egzamin w ITS nie należy do najłatwiejszych dlatego, warto skorzystać z takiego kursu i dobrze przygotować się do wspomnianego egzaminu.

Egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych – na czym polega?

Sam egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin praktyczny polega na rozwiązaniu dwóch zadań. Część teoretyczna obejmuje 64 pytania wielokrotnego wyboru. Do każdego z pytań dołączone są cztery odpowiedzi. Na test teoretyczny składają się pytania z następujących kategorii:

– prawo handlowe,
– prawo cywilnego,
– prawo socjalne,
– dostęp do rynku,
– prawo podatkowe,
– bezpieczeństwo drogowe,
– prowadzenie działalności gospodarczej i zarządzanie finansami firmy,
– normy techniczne i techniczne aspekty działalności.

Jak widać jest 8 kategorii zagadnień, z których pada po 8 pytań. Wiele pytań się powtarza, dlatego warto wcześniej rozwiązywać jak najwięcej testów. Niektóre z nich można zleźć w Internecie, jednak najlepiej skorzystać z tych, które oferuje ośrodek szkolenia. Jak widać osoba posiadająca Certyfikat Kompetencji Zawodowych, jest od teoretycznej strony bardzo dobrze przygotowana, to prowadzenia działalności gospodarczej w branży transportowej. Bardzo ważnym aspektem jest to aby również posiadać kurs prawa jazdy kategorii C lub nawet kategorii C+E.

Testy na certyfikat kompetencji zawodowych

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem wymaganym dla konkretnej grupy osób. Jednak, ze względu na jego ważność, nie warto podchodzić do niego „z marszu”. Warto skorzystać z różnego rodzaju kursów przygotowujących do zdania takiego egzaminu. Jednak oprócz dodatkowych kursów, warto zdecydować się na zakup testu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Taki test można oficjalnie zakupić w Internecie na stronach różnego rodzaju prywatnych podmiotów, które zajmują się przygotowaniem do egzaminu w ITS.

Istnieje spora liczba pytań, które na egzaminach się powtarzają. Warto również pamiętać, że dokonując zakupu wspominanego testu z oficjalnych źródeł, mamy pewność, że materiał w nim zawarty jest przygotowany na podstawie szkolenia, które przedstawił Instytut Transportu Samochodowego. Decydując się na wykupienie kursu przygotowawczego wspomniany test jest już zawarty w cenie takiego kursu.