ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Układ jezdny w samochodzie ciężarowym

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Poradniki Układ jezdny w samochodzie ciężarowym
układ jezdny w samochodzie

Układ jezdny w samochodzie ciężarowym

21 lutego 2023 gsszkolenia Comments Off

Czym jest układ jezdny w samochodzie?

Układ jezdny w samochodzie ciężarowym to niezwykle istotny element będący częścią podwozia. Ta część składa się z kół, a także zawieszenia i ramy podwozia. Układ jezdny jest niezwykle ogólnym pojęciem, ponieważ dotyczy szeregu elementów konstrukcyjnych w pojeździe ciężarowym. Do tego wliczają się koła jezdne z osiami oraz mosty napędowe i zawieszenie. Te wszystkie elementy są odpowiedzialne za bezpieczne i właściwe przemieszczanie się pojazdu. Należy podkreślić, że układ jezdny służy do scalenia kół jezdnych wraz z ramą lub nadwoziem.

en mechanizm napędowy sprawia, że samochód spełnia swoją funkcję, czyli jeździ. Ponadto układ jezdny przejmuje na siebie obciążenia działające na koła. Tym samym zapewniając maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, a także właściwy poziom komfortu. Warto nadmienić, że układ jezdny w samochodzie ciężarowym odpowiada za ochronę znajdujących się na nim ładunków, a także wpływa na umocnienie trwałości pozostałych podzespołów w samochodzie. Bardzo ważnym jest również fakt, aby mieć skończony kurs prawa jazdy kategorii C aby prowadzić taki pojazd.

Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

Zawieszenie pneumatyczne jest odpowiedzialne za amortyzowanie i niwelowanie nierówności występujących na podłożu. Przede wszystkim poprawia parametry trakcyjne pojazdu, dzięki czemu w maksymalny sposób minimalizuje wszystkie wstrząsy, a także drgania, które powstają w trakcie jazdy. W przypadku zawieszenia pneumatycznego warto wspomnieć o kompresorze, który odpowiada za jego sprawne funkcjonowanie, a jednocześnie generuje wysokie ciśnienie we wnętrzu układu pneumatycznego. Prowadząc pojazd również ważnym jest to aby przestrzegać czasu pracy kierowcy, który jest jednym z załączników takiej pracy.

Zasada działania zawieszenia pneumatycznego opiera się o działanie wspomnianego kompresora, który dostarcza powietrze występujące pod wysokim ciśnieniem. Ono z kolei jest przekierowywane do miechów i osuszane za pomocą spójnego ze sprężarką osuszacza, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Jednostka sterująca otrzymuje sygnał z czujników poziomu o niewłaściwej wysokości pojazdu i zostaje aktywowana sprężarka, która przeciska powietrze, gdzie jego kierunek jest regulowany przez blok zaworowy. Jednak jeśli występuje nadmiar powietrza to trafia ono znów do zaworów, a kolejno do atmosfery lub zasobnika ciśnienia.

Za sprawą tak zwanego działania zawieszenia pneumatycznego w maksymalnym stopniu zostaje zoptymalizowana praca kompresora, co wpływa na zminimalizowanie możliwości przegrzania układu przez nieustanne włączanie oraz wyłączanie. Dzięki właściwemu działaniu pneumatycznego zawieszenia w łatwy sposób naniesiona jest korekta w wysokości pojazdu, co dodatkowo wpływa na zwiększenie komfortu, wydajności oraz bezpieczeństwa podczas jazdy.

Osie w samochodzie i naczepie

Osie w samochodzie pełnią niezwykle ważną rolę. Ich właściwy rozstaw wpływa na zwrotność pojazdu, czyli parkowanie oraz manewrowanie Taka sytuacja ma miejsce w pojazdach, które posiadają krótszy rozstaw osi, z kolei ich większy rozstaw wpływa na zwiększony poziom bezpieczeństwa, a także stabilność pojazdu nawet przy wysokich prędkościach i ewentualnych następstwach zdarzeń, kolizji. Pamiętajmy także o tym, aby mieć odbyty kurs prawa jazdy kategorii C+E gdyż jest on niezbędny w takich sytuacjach.

Wyróżnia się osie występujące pod dwoma postaciami: nośne oraz osie napędowe. Osie to zespół wieloelementowy, na którym osadzone są koła samochodu. To także części służące do ich ustalenia położenia odnośnie samego samochodu i przenoszenia sił, które występują pomiędzy kołami, a samochodem. Warto wiedzieć, że w naczepie także występują osie, dzięki ich podniesieniu zmniejszone zostaje tarcie, a jednocześnie ograniczenie zużycia paliwa pojazdu oraz opon i łożysk. Pełnią szereg niezwykle istotnych ról nie tylko w pojeździe ciężarowym, ale także w naczepie. Na pewno również warto jest wiedzieć jak zostać kierowcą Tira jeżeli takiego rodzaju tematy nas interesują.