ul. Fabryczna 110, Marki +48 570 290 260 biuro@gsszkolenia.pl

SZKOLENIA DLA KIEROWCÓW

Mocowanie ładunku w samochodzie ciężarowym

    Jesteś tutaj
  • Home
  • Poradniki Mocowanie ładunku w samochodzie ciężarowym
ładunek w samochodzie ciężarowym

Mocowanie ładunku w samochodzie ciężarowym

21 lutego 2023 gsszkolenia Comments Off

Jeździsz ciężarówką i masz coś w przedziale bagażowym? Upewnij się, że jest to odpowiednio zabezpieczone. W najgorszym wypadku może wypaść z pojazdu, a zgodnie z przepisami nie może się samodzielnie przemieszczać.

W jaki sposób powinien być umieszczony ładunek w samochodzie?

Wiele osób doświadczyło trudów transportu towarów, a kierowcy ciężarówek często popełniają błędy podczas załadunku swoich pojazdów. Ładunek ciężarówki musi przede wszystkim być umieszczony we właściwym miejscu, aby uniknąć w ten sposób wielu wypadków, a osoba ładująca musi wiedzieć, gdzie umieścić towar.  Są to niezbędne kwestie gdy chcemy wiedzieć jak wygląda nauka jazdy kategorii C i na pewno dobrze jest się z nimi zapoznać.

Ogólnie rzecz biorąc, ładunek w samochodzie ciężarowym powinien być umieszczony w przestrzeni ładunkowej takiego pojazdu. Ten obszar jest wytrzymały i może wytrzymać duże obciążenia bez pękania. Ciężar ładunku musi opierać się o tego rodzaju przestrzeń, tak aby nie przesuwał się ani nie ślizgał podczas jazdy. Dodatkowo przedmioty, które mogą się przesuwać, należy zabezpieczyć, aby również się nie przesuwały. Umieszczanie ciężkich przedmiotów w bezpiecznych miejscach zapobiega wypadkom i znacznie ułatwia załadunek i rozładunek.

Jak zabezpieczyć ładunek w samochodzie ciężarowym?

Każdego dnia wiele tysięcy samochodów ciężarowych transportuje określone towary po drogach. Pojazdy, które nie są odpowiednio przygotowane do trasy, stwarzają ogromne zagrożenie dla kierowców i innych użytkowników dróg. Pamiętajmy także, że każdy kto prowadzi auto powinien mieć wcześniej założy profil kierowcy, który jest niezwykle ważny.

Zabezpieczenie ładunków na samochodach ciężarowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa operacji transportowych. Obejmuje to zarówno umieszczenie ładunku wewnątrz pojazdu, jak i zabezpieczenie go tak, aby nie przemieszczał się podczas awaryjnego hamowania, pokonywania zakrętów, nagłych zjazdów i wznoszenia się.

Generalnie istnieją dwie główne metody zabezpieczania ładunku: kształtowa oraz siłowa. Pierwsza z nich stabilizuje ładunek poprzez ustalenie jego pozycji, a druga zwiększa siłę tarcia.

Co do zabezpieczenia ładunku na ciężarówkach to istnieje duża różnorodność metod zabezpieczania ładunku, ponieważ metody te mogą być stosowane pojedynczo lub w połączeniu. Należy zauważyć, że ogólne przekonanie, że sam ciężar ładunku jest wystarczający do jego stabilizacji podczas transportu, jest błędne i może mieć poważne konsekwencje w razie wypadku oraz w sytuacjach opisanych powyżej, takich jak ostre zakręty, podjazdy i zjazdy. Również takie rzeczy są ważne dla każdego kto zamierza odbyć kurs na prawo jazdy kategorii C+E więc dobrze jest o tych sprawach pamiętać.

Istnieją różne metody zabezpieczania ładunków podczas transportu. Aby zwiększyć skuteczność każdej z metod, zaleca się zwrócić uwagę na następujące akcesoria takie jak:

-Specjalne siatki lub plandeki,

-Maty antypoślizgowe,

-Paski (zarówno stalowe, jak i plastikowe),

-Ochraniacze na krawędzie.

Praktyczne porady

Ważne jest, aby podczas transportu ładunek był zabezpieczony pasami. Prawidłowo spięty ładunek nie może się przemieszczać podczas podróży, zwłaszcza jeśli zawiera ciężkie ładunki.

Jak zabezpieczyć towar za pomocą pasów? Przede wszystkim pasy mocujące muszą być w dobrym stanie i wystarczająco mocne, aby utrzymać dany ładunek. Liczba pasów wymaganych dla każdego ładunku jest obliczana indywidualnie. Jakie rodzaje pasów mocujących lub mocowań są najlepsze? Przede wszystkim te mocne. Oznaczenia mają kolor niebieski (pasy poliestrowe), zielony (pasy wykonane z poliamidu) i brązowy (pasy zrobione z polipropylenu). Oprócz oznaczeń kolorystycznych zawsze należy indywidualnie sprawdzić określone parametry. Sam montaż ładunku w samochodzie ciężarowym również poniekąd może mieć wpływ na układ jezdny w ciężarówce.

Jedyną gwarancją, że pas ma właściwe parametry jest przezroczysta etykieta z normą EN 12195-2. Warto zaznaczyć, że dwuczęściowe pasy napinające muszą mieć dwie etykiety, po jednej na każdą część.